PPJ:n hallituksen terveisiä

Moi kaikki polkujuoksun ystävät! Pirkanmaan polkujuoksu ry:n (PPJ) kevätkokous pidettiin juuri ajallaan lokakuussa ja yhdistykselle valittiin uusi hallitus. Puolet jengistä vaihtui ja nyt mukana ovat Manu (allekirjoittanut, pj), Sini, Jonna, Annakaisa, Reima ja Samuli. Kevätkokouksen jälkeen pidettiin marraskuussa vielä toinen kokous, jossa suunniteltiin toimintaa ja yhteistyökuvioita tulevalle vuodelle. Lisäksi messengerissä viestiä liikkuu välillä vilkkaastikin. Kevään toimintapaketti alkaa olla kasassa, ja esittelen sitä seuraavaksi.

  • Talvikauden avaustapahtuma järjestetään Kauppi Sports Centerissä 8.1. klo 17.30 alkaen. Paikalle saapuu VJ-sportin (Sarvan valmistaja) edustaja testitossujen kanssa. Talvikelille passelia mokkasiinia pääsee testaamaan nastalla ja kenties ilmankin. Samalla pidetään yhdistyksen esittely ja kuullaan mahdollisesti muutakin mielenkiintoista asiaa
  • Talvikauden ajan järjestämme keskiviikkolenkkejä joka toinen viikko Kaupissa ja joka toinen vaihtelevasti ympäristössä (Kyötikkälä, Lamminpää, Nokia). Näillä lenkeillä on yhteistyökumppanina Lähitapiola viime vuoden tapaan. Säännölliset lenkit jatkuvat huhtikuun loppuun asti, jatkosta keskustellaan myöhemmin
  • Treelinen polkujuoksutapahtumassa 18.4. olemme yhteistyökumppanina (rooli ja tehtävät tarkentuvat myöhemmin). Myöhemminkin tehtäneen yhteistyötä Treelinen kanssa
  • Yhdistyksen kevätleiri järjestetään 25.-26.4. (la-su) Seitsemisissä. Leirin tukikohdaksi on varattu Pitkäjärven kämppä, jossa voi yöpyä ja saunoa lenkin päätteeksi. Luvassa eripituisia lenkkejä ja rogaining-treeni
  • Sarvan kesämallisto otetaan esittelyyn kesäkauden alussa, ajankohta tulee tarkentumaan (toukokuun alku)
  • Kesällä tullaan järjestämään ainakin tunkkausta Mustavuoressa ja mahdollisesti muutakin kivaa

Muutama sana yhdistyksestä (PPJ): toimimme TTR:n taustalla ns. virallisena organisaationa. Yhdistystä tarvitaan silloin kun täytyy liikutella rahaa ja näyttää viralliselta ulospäin (paitatilaukset, tilavuokrat, rahoituksen hakeminen, yhteiskunnallinen vaikuttaminen polkujuoksijoiden edun ajamiseksi). Jäseniä on tänä vuonna kuutisenkymmentä. Rahoitusta olemme hankkineet yhteistyökuvioilla (Lähitapiola, jälleenmyyjät ja varusteiden valmistajat) ja tietenkin jäsenmaksuilla. Tänä vuonna jäsenmaksu oli kympin ja hinta säilyy samana myös tulevana vuonna, eli jäsenyyden ei pitäisi ajaa ketään konkurssiin mutta yhdistyksen toiminnan kannalta olisi tietenkin tärkeää että mahdollisimman moni liittyy jäseneksi. Tulevalle kaudelle lupaamme järjestää myös ihan konkreettisia jäsenetuja, joista on iloa ja hyötyä kaikille.

Viimeiseksi haluaisin muistuttaa vielä tärkeästä asiasta: uusille yhteislenkkien vetäjille on aina tilaa! Talven yhteislenkkien vetäjille yhdistys tarjoaa kauden lopuksi joko Suomen ladun polkujuoksuohjaajakurssin, TTR-tekstiiliä tai kisareissun. Lenkkien vetäminen on leppoisaa touhua ja porukassa on aina kiva lenkkeillä. Mikäli olet kiinnostunut niin nakkaa viestiä esim. allekirjoittaneelle tai hihkaise kiinnostuksestasi vetäjälle yhteislenkillä. Lenkin vetämiseen ei tarvita huippukuntoa tai -kokemusta, mutta jonkinlainen paikallistuntemus polkujen suhteen on hyvä olla olemassa.

Hyvää alkavaa vuotta! Poluilla nähdään!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s